Wiosna, ach to ty...

Rozkwitające w marcu pierwiosnki, leszczyny, przebiśniegi, podbiał pospolity i wierzba iwa to zwiastuny wiosny. Gdy pojawią się na naszych łąkach i w ogrodach wiosny nic już nie może powstrzymać!


Cieplejsze dni to także sygnał, by zaplanować prace w ogrodzie. 


Na przełomie marca i kwietnia możemy już wysiewać do gruntu (nagietki, ostróżki jednoroczne), inne do inspektów (aksamitki, astry, lwie paszcze). Cebulki, bulwy i kłącza czekają jeszcze do połowy kwietnia. Do tego czasu możemy jednak sadzić drzewa i krzewy z odkrytymi korzeniami. Pod koniec marca rozsadzamy rośliny wieloletnie (marcinki, dzwonki, floksy, liliowce, paprocie).


Regeneracja trawnika po zimie.


Gdy tylko ziemia rozmarznie, grabimy całą murawę, aby usunąć z niej zaschnięte resztki roślin (tzw. filc). Ułatwimy w ten sposób dostęp powietrza do korzeni, co przyspieszy rozwój trawy. Napowietrzenie będzie jeszcze skuteczniejsze, gdy po grabieniu nakłujemy trawnik w wielu miejscach widłami lub specjalnym urządzeniem nacinającym darń - aeratorem lub wertykulatorem


Wiosna to także czas cięcia drzew i krzewów.


Cięcie pobudzające kwitnienie. Polega na skracaniu pędów o blisko 10 cm tuż przed rozpoczęciem wegetacji. Przycinamy w ten sposób krzewy ozdobne, u których pąki kwiatowe powstają na tegorocznych pędach, czyli budleje, wrzosy, wrzośce kwitnące latem, hortensje bukietowe, niektóre powojniki i tawuły japońskie.


Cięcie sanitarne. Polega na usunięciu przemarzniętych, chorych pędów u krzewów kwitnących wiosną, między innymi forsycji, migdałowców, porzeczek krwistych, wczesnych tawuł, a także u iglastych, zimozielonych liściastych oraz magnolii, wawrzynków i różaneczników.


Cięcie formujące. Polega na skracaniu zeszłorocznych przyrostów i nadawaniu krzewom odpowiedniego kształtu. Przycinamy ich pędy o blisko 1/3 długości i formujemy je w kulkę, stożek lub inny dowolny kształt. Takiemu cięciu poddajemy bukszpany, berberysy, ligustry oraz krzewy i drzewa kwitnące latem i jesienią na młodych pędach, np. pięciornik krzewiasty, jaśminowiec, złotlin japoński i powojniki.

Proces powstawania ogrodu
Nasze niektóre realizacje