Wiosenne cięcie drzew i krzewów

Przycinanie drzew i krzewów na wiosnę jest bardzo ważne. Dzięki temu możemy w naszym ogrodzie wprowadzić ład i porządek, a także sprawić, by nasze drzewa ozdobne obficiej owocowały. Jeżeli chcemy, by rośliny były jak najpiękniejsze i zdrowe, zabieg ten co roku powinien gościć na naszej działce.


Przycinanie wykonujemy wczesną wiosną tak, by rośliny jeszcze nie zdążyły wypuścić liści. Najodpowiedniejszy będzie dzień o dodatniej temperaturze. Zwróćmy także uwagę na prognozę pogody, by przez kilka najbliższych dni nie było przymrozków, gdyż osłabione po cięciu rośliny mogą źle to znosić. Nie tniemy roślin, które mają wykształcone pąki i niedługo nadchodzi ich okres kwitnienia. Wiosną nie tniemy winorośli, orzecha włoskiego, brzóz, bzów, niektórych tawuł, migdałowców.


Cięcie zagęszczające

Polega na usuwaniu pędów słabych, uszkodzonych i krzyżujących się, a skróceniu pozostałych na wysokość do 3-5 oczek, licząc od nasady pędu. Takiego cięcia wymagają krzewy liściaste posadzone jesienią i tej wiosny.


Cięcie pobudzające kwitnienie

Polega na skracaniu pędów o blisko 10 cm tuż przed rozpoczęciem wegetacji. Przycinamy w ten sposób krzewy ozdobne, u których pąki kwiatowe powstają na tegorocznych pędach, czyli budleje, wrzosy, wrzośce kwitnące latem, hortensje bukietowe, niektóre powojniki i tawuły japońskie.


Cięcie sanitarne 

Polega na usunięciu przemarzniętych, złamanych, chorych pędów u krzewów kwitnących wiosną, między innymi forsycji, migdałowców, porzeczek krwistych, wczesnych tawuł, a także u iglastych, zimozielonych liściastych oraz magnolii, wawrzynków i różaneczników, czyli wszystkich gatunków źle znoszących przycinanie.


Cięcie formujące 

Polega na skracaniu zeszłorocznych przyrostów i nadawaniu krzewom odpowiedniego kształtu. Przycinamy ich pędy o blisko 1/3 długości (lub wg szablonu z drutu) i formujemy je w kulkę, stożek lub inny dowolny kształt. Tniemy tak bukszpany, berberysy, ligustry oraz krzewy i drzewa kwitnące latem i jesienią na młodych pędach, np. pięciornik krzewiasty, jaśminowiec, złotlin japoński i powojniki.


Strzyżenie

Intensywne, regularne cięcie krzewów w żywopłotach i tzw. formowanych, pozwala na większe zagęszczenie pędów żywopłotu z krzewów iglastych, czyli z modrzewi, cisów, żywotników oraz szpaleru z krzewów liściastych, np. z ligustru pospolitego, porzeczki alpejskiej, irgi błyszczącej, derenia.Cięcie radykalne 

Okazy silnie rozgałęzione tniemy 30-40 cm nad ziemią. Jeśli jednak mają mało pędów bocznych, przycinamy je znacznie niżej - 10 cm nad ziemią. Usuwamy jednocześnie pędy uszkodzone, złamane i słabe.


 

 

Proces powstawania ogrodu
Nasze niektóre realizacje