Pielęgnacja trawnika po zimie

Wiosenną pielęgnację trawnika należy rozpocząć, gdy śnieg stopnieje, a darń rozmarznie. Zanim przystąpimy do jakichkolwiek zabiegów, trzeba pozwolić glebie obeschnąć.

Lepiej w tym czasie nie chodzić po trawniku, bo w rozmiękłym gruncie mogą pozostać głębokie ślady. `Gdy woda wsiąknie i odparuje, można rozpocząć prace prowadzące do zregenerowania zniszczonej murawy. Najpierw z trawnika zgarniamy sprężystymi grabiami o długich zębach liście, patyki i resztki suchej trawy.

Jednym z najważniejszych zabiegów jest usunięcie filcu z trawnika. Filcem nazywana jest zwarta warstwa rozłogów, korzeni, obumarłych źdźbeł traw i mchu, czasami też można w niej dostrzec gnijące liście. Utrudnia ona dopływ powietrza do gleby, a zatem do korzeni roślin, zatrzymuje też wilgoć na jej powierzchni. Sprzyja to rozwojowi rozmaitych chorób i pogarsza wygląd trawnika.

Jeżeli widać, że na trawniku utworzył sie filc, trzeba przeprowadzić wertykulację. Do tego celu służy urządzenie wyposażone w ostre noże, które obracając się wokół poziomej osi, nacinają darń na głębokość 3-7 cm. Trawnik należy nacinać dwukrotnie – kierunek drugiego przejazdu wertykulatorem powinien być prostopadły do pierwszego.

Jeżeli na powierzchni trawnika powstały puste miejsca, po wygrabieniu terenu (ewentualnie, jeśli jest taka potrzeba, po przeprowadzeniu wertykulacji) musimy dosiać trawę. W tym celu wolne od roślin podłoże spulchniamy. Następnie, jeżeli gleba pod trawnikiem jest zwięzła, mieszamy ją z piaskiem i po wyrównaniu powierzchni dosiewamy trawę. Na zakończenie trawnik wałujemy i podlewamy.

Groźną chorobą grzybową jest pleśń pośniegowa. Rozwija się ona najczęściej pod pokrywą śnieżną, gdy brak jest dostępu powietrza, a ziemia pod śniegiem jest wilgotna. Chorobie sprzyja pozostawienie jesienią nieskoszonej trawy oraz nadmierne lub przeprowadzone jesienią nawożenie związkami azotu. Walka z pleśnią śniegową jest trudna. Jeżeli wystąpią pierwsze objawy, trawnik można opryskać preparatem grzybobójczym (można zastosować Ronilan lub Rovral Flo)

Na początku kwietnia trawnik należy zasilić. Można też zastosować nawozy mineralne wieloskładnikowe, jak Azofoska (dawkę 4 kg/100 m², zamiast użyć jej jednorazowo, lepiej podzielić na przykład na trzy porcje i zasilać nimi rośliny co miesiąc), albo nawozy wieloskładnikowe wolno działające (stosuje się je raz – wiosną).

Proces powstawania ogrodu
Nasze niektóre realizacje