Ogród ozdobny zimą

Najwcześniej, jakby zupełnie na przekór rozpoczynającej się dopiero zimy, zakwitają oczary. Niekiedy pierwsze kwiaty pojawiają się już w grudniu, a różne ich gatunki i odmiany kwitną przez całą zimę aż do marca. Dodatkową atrakcją niektórych odmian jest przyjemny, słodki zapach kwiatów szczególnie oczaru omszonego, ale pachnące kwiaty znajdziemy też wśród odmian innych gatunków.

Kalina wonna to niestety jeszcze dość rzadko u nas spotykana roślina. Niezwykłą ozdobą tej rośliny są kwiaty pojawiające się o nietypowej porze, bo już na przełomie lutego i marca, zdobiąc roślinę do kwietnia. W łagodniejsze zimy, lub w okresach dłuższego ocieplenia, kwiaty mogą rozwijać się także w styczniu a nawet grudniu.

Wawrzynek wilczełyko to kolejny krzew o pięknym zapachu kwiatów, którym możemy cieszyć się w zimowe miesiące. Od lutego (niekiedy już od stycznia) do marca rozwijają się silnie, słodko pachnące różowe kwiaty. Pamiętajmy, iż wszystkie części rośliny są trujące. Jest to krzew krajowy, na stanowiskach naturalnych objęty ochroną prawną.

Dereń jadalny Kwiaty tego gatunku zwiastują koniec zimy. Pojawiają się one w marcu i kwietniu na bezlistnych gałązkach. Są żółte, drobne, ale liczne, zebrane w nieduże, kuliste baldachy.

Jednym z najwcześniej kwitnących gatunków rodzimych jest leszczyna pospolita. Już w lutym na bezlistnych pędach pojawiają się długie złociste kotki męskie (bazie). Kwiaty leszczyny są miododajne, ze względu na wczesną porę kwitnienia stanowią cenny pokarm dla pszczół, budzących się z zimowego snu.

Jarzęby. Czerwieniejące owoce, pospolitej u nas, jarzębiny zwiastują koniec lata. Zdobią drzewa już od lipca i przeważnie pozostają na drzewach do zimy, stanowiąc przysmak dla ptaków.

Jabłonie ozdobne, popularnie nazywane rajskimi. Zawiązują one owoce kuliste lub w postaci małych jabłuszek na długich szypułkach. Owoce mogą być czerwone, pomarańczowe lub żółte. Długo utrzymują się zimą na drzewach i są chętnie zjadane przez ptaki.

Głogi tworzą niewielkie czerwone owoce, okrągłe lub wydłużone (około 1–1,5 cm długości). Owoce są  jadalne, stanowią też przysmak wielu zwierząt, długo utrzymują się na drzewach, szczególnie w łagodne zimy.

Berberysy związują liczne jaskrawoczerwone owoce, utrzymujące się jeszcze po opadnięciu liści – do silnych mrozów, niekiedy dłużej. Owoce są składnikiem ptasiej diety zimą.

Róże. Poza pięknymi kwiatami pojawiającymi się latem, rośliny te oferują nam również dekoracyjne owoce. Przeważnie są one czerwone lub pomarańczowo-czerwone, choć zdarzają się także gatunki o owocach czarnych. Stanowią one przysmak dla ptaków, ale także dla nas są cennym surowcem na przetwory. Jeśli jednak nie zdecydujemy się ich zebrać jesienią, będą długo zdobiły krzewy, zwykle do silniejszych mrozów.

Ostrokrzewy, czyli rośliny znane ze świątecznych dekoracji. Tworzą niewielkie kuliste owoce, które od września zdobią rośliny i zwykle utrzymują się na nich aż do wiosny (jeśli nie zjedzą ich ptaki). Owoce są silnie trujące dla ludzi, nie szkodzą natomiast ptakom, które chętnie się nimi żywią.

Rośliny o dekoracyjnej korze to m.in. platany, brzozy, oliwniki, buki

Rośliny o dekoracyjnie poskręcanych pędach: leszczyna pospolita ‘Contorta’ oraz wierzba mandżurska

Rośliny o kolorowych pędach: derenie, żarnowce, kokornak

Rośliny liściaste zimozielone: laurowiśnie, różaneczniki, mahonie, ostrokrzewy, trzmieliny, irgi

Z kolei grab, a szczególnie cięte żywopłoty mimo, że nie są zimozielone, to jednak pięknie wyglądają, bo brązowe, suche liście trzymają się na gałązkach aż do wiosny i dają ciekawe efekty.

Tak więc ogród zimą wcale nie musi być szary i “smutny”, wystarczy posadzić w nim odpowiednie gatunki roślin.

Proces powstawania ogrodu
Nasze niektóre realizacje